11.05.2016

Mutlu ve başarılı olmak için birkaç öneriKendinizi tanıyın. Bir insanın kendini tanıması hem zor hem de acı çekerek, zevk almayarak yaptığı bir iştir.Kendinizi tanımak istiyorsanız, mazeretler üretmeyi bırakın. Ruhunuzun derinliklerine inmek için vakit ayırın.İnsanın kendisine objektif bir şekilde bakabilmesi, kendini olduğu gibi kabul edebilmesi zihninin sağlamlığına bağlıdır.
 
Yenilmeyi göze almak gerekir. Bazılarımız için öğrenmenin birçok zorlukları vardır.Küçük bir çocuk şaşırtıcı hızda yeni şeyler öğrenir. Bu arada birçok yenilgi alır. Büyümek, yenilgilerin güler yüzle karşılanmamasıdır. Yaşımız ilerleyince bir işi bir defa deneyip, başaramazsak tekrar denemeyiz. Yapmadığımız şeyleri ise denemekten korkarız. Yenilgi korkusu, araştırma gücü ve deneme arzusunun katilidir. Oysa daha iyi yenilmek için başaramadığımız şeylerin üstüne gitsek, belki başarılı olacaktık.

Zorunda olduğunuz şeyleri değil, sevdiğiniz şeyleri yapın.Etrafımızdaki engelleri aşabilmek için çaba göstermek, enerji sarfetmek, bizi ileriye götürecek hamleler yapmamız gerekli. İlermiyorsanız gerilersiniz.İnanarak ve severek yapılan işlerde engelleri aşmak, çözüm üretmek, sevmediği işlerde çalışan insanlara göre daha kolaydır.Sevdiği işlerde çalışan, yaptıkları işi değerlendiren ve çalışırken zevk alan insanların motivasyonları her zaman yüksektir.

Önyargılarınızdan kurtulun. Karşınızdakini yeteri kadar dinlemeden, kesin yargıya varmayın. Hayatınıza giren kişiler hakkında, önyargılarınızı azaltır ve insanları olduğu gibi kabul ederseniz, daha mutlu ve başarılı olabilirsiniz.
Share:

2 yorum:

  1. Bir insanın kendini tanıması önce kendini olduğu gibi kabullenmesini gerektirir. - İyi dedim bee :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Önceden çokça okuduğum, şimdi neden okuduğuma anlam veremediğim, okunacak o kadar çok şey varken zaman kaybı bulduğum kişisel gelişim kitaplarından aklımda kalanlar...-İyi oldu sanki be:)

      Sil

Copyright © Bir İzmirlinin Kaleminden | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com